- Czy wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości i gogli VR jest bezpieczne dla pacjentów neurologicznych?
Tak. U zdecydowanej większości pacjentów neurologicznych zwiększa motywację, podnosi atrakcyjność terapii, zwiększa koncentrację i zakresy ruchu.
- Ile miejsca muszę przeznaczyć na urządzenie? Jakie są wymiary urządzenia?
Diego jest robotem, na pracę którego powinieneś przeznaczyć w pomieszczeniu około 4 m2 (urządzenie oraz swobodna praca podpiętego pacjenta). Wysokość pomieszczenia powinna być nie mniejsza niż 2,5 m. Wymiary samego urządzenia to: 1273 x 900 x 2406 mm (dł x szer x wys).
- Czym DiegoVR różni od Ugula?
Wszystkim 😎
- Czy pacjent musi być aktywny żeby skorzystać z terapii na DiegoVR?
Nie. Urządzenie oprócz trybu aktywnego i wspomaganego, posiada także tryb bierny.
- Co zrobić żeby uniknąć kompensacji na robocie rehabilitacyjnym DiegoVR?
Kontroluj, podpowiadaj, a czasem nawet pomagaj. Diego VR bardzo pomoże w odciążeniu w pracy fizjoterapeuty, usprawnieniu rehabilitacji i zwiększy jej skuteczność, ale wszystkiego sam nie zrobi 😉
- Czy urządzenie reaguje też na ruchy ręki (dłoni)?
Nie. Natomiast wykorzystując moduł wirtualnej rzeczywistości z rehabilitacją czynności dnia codziennego (ADL) np. wieszanie prania – pacjent podświadomie zacznie otwierać i zamykać rękę w trakcie ćwiczeń. Przykładowy materiał wideo znajdziesz w tym miejscu: TUTAJ
- Jaki jest czas realizacji zamówienia?
Bezpiecznie należy założyć 6-8 tygodni natomiast często jest możliwa szybsza realizacja zamówienia.
- Jeżeli dojdzie do awarii jak wygląda serwis urządzenia diagnostyczno-terapeutycznego do rehabilitacji kończyny górnej i ręki w wirtualnym otoczeniu Diego VR?
Informujesz nas o zaistniałej sytuacji telefonicznie lub mailowo. W większości przypadków do 48h powinniśmy znać przyczynę problemu, a do 72h go naprawić, jeżeli nie jest potrzebne “domówienie” części zamiennych. Jeżeli należy je zamówić czas naprawy przedłuża się o około tydzień.
- Ile należy czekać na części zamienne do urządzenia diagnostyczno-terapeutycznego do rehabilitacji kończyny górnej i ręki w wirtualnym otoczeniu Diego VR?
Krótko. W większości przypadków będzie to czas między 4 a 6 dni roboczych.
- Ile zazwyczaj kosztuje serwis pogwarancyjny urządzenia diagnostyczno-terapeutycznego do rehabilitacji kończyny górnej i ręki w wirtualnym otoczeniu Diego VR?
To zależy od rodzaju usterki, natomiast w większości przypadków będą to kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
- Jak wygląda szkolenie z urządzenia rehabilitacyjnego Diego VR?
Szkolenie prowadzone jest w ośrodku klienta w języku polskim przez certyfikowanego instruktora Tyromotion. Obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną na pacjentach klienta i trwa 1 dzień. Diego VR to bardzo wszechstronne urządzenie, które posiada wiele funkcji i aby prawidłowo i w pełni je wykorzystywać zalecamy szkolenie w pełnym wymiarze godzin.
- Co z aktualizacją oprogramowania w urządzeniu diagnostyczno-terapeutycznym do rehabilitacji kończyny górnej i ręki w wirtualnym otoczeniu Diego VR?
Komputer, na którym pracujesz nie powinien być podłączony do internetu w związku z czym oprogramowanie nie będzie aktualizować się automatycznie. Jeżeli nastąpi aktualizacja oprogramowania i istotnych dla Ciebie funkcji – otrzymasz od nas taką informację oraz aktualizację.
- Czy mogę uzyskać dofinansowanie na urządzenie?
Nie ma bezpośredniego dofinansowania na to urządzenie, natomiast cyklicznie pojawiają się różne możliwości, z których możesz skorzystać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami telefonicznie (+48 732 192 424) lub mailowo (biuro@skyfi.pl)
- Czy w cenę urządzenia diagnostyczno-terapeutycznego do rehabilitacji kończyny górnej i ręki w wirtualnym otoczeniu Diego VR wliczone jest szkolenie?
Tak. Szkolenie z obsługi przeprowadzone przez jedną z najbardziej doświadczonych instruktorek Tyromotion na świecie, która nauczy Cię obsługi urządzenia oraz podpowie w jaki sposób najlepiej wykorzystać system w specyfice Twojej placówki.
- Jacy pacjenci mogą skorzystać z urządzenia diagnostyczno-terapeutycznego do rehabilitacji kończyny górnej i ręki w wirtualnym otoczeniu DiegoVR?
Głównie dorośli i pediatryczni pacjenci neurologiczni i ortopedyczni, nawet w bardzo ciężkim stanie, np. pacjenci po udarze mózgu, po urazach rdzenia kręgowego, urazach czaszkowo-mózgowych, z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), stwardnieniem rozsianym (SM), chorobą Parkinsona itp.
- Jaki jest zakres wzrostu pacjentów?
Nie ma ograniczenia wzrostowego. Diego VR ma różne rozmiary mankietów i podwieszek z przeznaczaniem dla pacjentów dorosłych i dzieci.
W przypadku zastosowania okularów 3D – ze względu na to, że dziecko do 13 roku życia przeżywa najintensywniejszy etap rozwoju psycho-fizycznego, nie zaleca się korzystania z gogli dzieciom poniżej 13 lat. Jednak u dzieci młodszych można zastosować szereg programów terapeutycznych bez wykorzystywania gogli dostępnych w oprogramowaniu TyroS.
- Czy urządzenie jest przebadane a rehabilitacja z jego pomocą bezpieczna dla pacjentów?
Oczywiście, technologia przed dopuszczeniem do sprzedaży została bardzo dokładnie przebadana. Diego VR tak jak pozostałe urządzenia Tyromotion posiada certyfikacje medyczną, która potwierdza wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
- Czy istnieją dowody naukowe potwierdzające skuteczność urządzenia?
Oczywiście, jeżeli jesteś zainteresowany listą publikacji – napisz do nas na adres: biuro@skyfi.pl
Wkrótce postaramy się umieścić publikacje również na naszej stronie internetowej. - Jak urządzenie diagnostyczno-terapeutyczne do rehabilitacji kończyny górnej i ręki w wirtualnym otoczeniu radzi sobie ze spastycznością?
Bardzo dobrze. W przypadku ruchów globalnych spastyczność nie powinna w niczym przeszkadzać, jednak z ręką spastyczną poza odpowiednim ułożeniem nic nie zrobi – do tego służy Amadeo.
- Jakie są ograniczenia urządzenia - kto nie może skorzystać z terapii?
Większość pacjentów może skorzystać z rehabilitacji, ponieważ Diego pozwala na pracę z praktycznie każdym pacjentem neurologicznym, ortopedycznym, geriatrycznym i pediatrycznym na różnych etapach rehabilitacji. Ograniczeniem do rehabilitacji będzie wysoki poziom ataksji i zaawansowana osteoporoza, która zwiększa ryzyko złamań.
- Czy jest jakaś opcja progresu terapii? Czy jeżeli pacjent będzie coraz lepszy mogę zaproponować mu kolejne wyzwania?
Oczywiście. Diego VR z oprogramowaniem TyroS umożliwia dostosowanie poziomu wspomagania – pacjenci od bardzo słabej siły mięśni i treningu biernego do ćwiczeń czynnych. Dodatkowo specjalny system odciążenia IGC w miarę polepszania się stanu funkcjonalnego pacjenta umożliwi zmniejszenie poziomu odciążenia kończyn górnych, aby zapewnić naturalność oraz powtarzalność ruchów.
- Ile trwa przygotowanie pacjenta do rehabilitacji na robocie rehabilitacyjnym DiegoVR?
Kilka minut. Diego VR umożliwia bardzo łatwe i szybkie podpięcie pacjenta więc więcej czasu poświecisz na rehabilitację i zwiększysz skuteczność prowadzonej terapii.
- Ile trwa terapia i jak długo zazwyczaj powinna trwać?
To zależy od wielu czynników, takich jak chociażby stan pacjenta, czy rodzaj terapii, którą chcesz przeprowadzić. Zazwyczaj sesja trwa ok. 30 minut, natomiast czas terapii możesz dostosować do potrzeb pacjenta i indywidualnie prowadzonej ścieżki rehabilitacji.
- Czy urządzenie jest awaryjne?
Nie jest to regułą, natomiast Diego jest robotem do rehabilitacji i w jego przypadku interwencje serwisowe zdarzają się częściej niż w przypadku innych urządzeń Tyromotion. Do każdego systemu Tyromotion istnieje możliwość przedłużenia gwarancji nawet do 5 lat i w tym przypadku można rozważyć skorzystanie z tej opcji, ponieważ gwarantuje ona darmową naprawę, części zamienne i wszystkie inne potrzeby związane z ewentualnym serwisem urządzenia.
- Jak urządzenie jest transportowane?
Przywieziemy je osobiście na wskazany przez Ciebie adres dostawy, żeby mieć pewność, że wszystko zostanie zrealizowane bezpiecznie i bez najmniejszych problemów.
- Jakich efektów terapeutycznych można spodziewać się po terapii w urządzeniu?
To zależy od wielu czynników. Do głównych korzyści w wyniku prowadzonej terapii można zaliczyć: wzrost siły mięśniowej i aktywności pacjenta, podtrzymanie oraz zwiększenie zakresu mobilności stawów, redukcja przykurczów i regulacja napięcia mięśniowego, poprawa zdolności do wykonywania czynności życia codziennego, poprawa jakości życia, funkcji poznawczych i wiele innych.
- Jak długo należy ćwiczyć, żeby mieć zauważalne efekty terapeutyczne?
To zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj choroby, stan funkcjonalny, wcześniej stosowana terapia. Dowody naukowe pokazują, że poprzez regularne wykorzystywanie urządzeń Tyromotion można znacząco zwiększyć liczbę wykonywanych powtórzeń i intensywność rehabilitacji, co prowadzi do szybszego powrotu funkcji i jej lepszej jakości, poprawy skuteczności prowadzonej rehabilitacji oraz skrócenia pobytu pacjenta w ośrodku.
- Czy można przeprowadzić prezentację urządzenia online?
Tak, jeżeli jesteś zainteresowany prezentacją online, skontaktuj się z nami telefonicznie +48 732 192 424 lub mailowo: biuro@skyfi.pl
- Ile wynosi gwarancja urządzenia diagnostyczno-terapeutycznego do rehabilitacji kończyny górnej i ręki w wirtualnym otoczeniu ?
W zależności od potrzeb czy budżetu – od roku z możliwością wydłużenia do 5 lat.
- Czy w urządzeniu można przeprowadzić wstępną diagnostykę serwisową online?
Tak. W większości przypadków zaczniemy od diagnostyki serwisowej online, żeby jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu.
- Czy mogę wykorzystać urządzenie w rehabilitacji Parkinsona?
Oczywiście. Urządzenie świetnie sprawdzi się w rehabilitacji Parkinsoników np. w podtrzymywaniu sprawności ruchowej i wykorzystywaniu wciąż zachowanych wzorców ruchowych, szczególnie tych bardziej złożonych. Urządzenie umożliwia rehabilitację funkcjonalną przodem i tyłem do urządzenia w celu rehabilitacji czynności dnia codziennego (ADL) z wykorzystaniem prawdziwych obiektów np. wieszanie prania oraz rehabilitację płynności ruchowej, która jest częstym problemem w chorobie Parkinsona.
- Czy mogę wykorzystać urządzenie w rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu?
Oczywiście. Diego jest bardzo wszechstronnym robotem do rehabilitacji, posiada różne tryby pracy z możliwością treningu unilateralnego, bilateralnego i terapii lustrzanej, co ułatwi naukę samodzielności pacjenta z treningiem funkcji i czynnościami dnia codziennego (ADL) oraz pomoże aktywować stronę porażoną z wykorzystanie zdrowej. Dodatkowo specjalny system odciążenia IGC w miarę polepszania się porażonej kończyny górnej umożliwi zmniejszenie poziomu odciążenia, aby zapewnić naturalność oraz powtarzalność ruchów i w jak największym stopniu zaangażować pacjenta do aktywnej rehabilitacji.
- Czy mogę wykorzystać urządzenie w rehabilitacji neurologicznej?
Oczywiście. Sprawdzi się świetnie w rehabilitacji bardzo szerokiej grupy pacjentów neurologicznych m.in. urazy rdzenia kręgowego, urazy czaszkowo-mózgowe, udary mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane (SM), mózgowe porażenie dziecięce (MPD), dystrofie mięśniowe i inne choroby neurologiczne.
- Czy mogę wykorzystać urządzenie w rehabilitacji ortopedycznej?
Oczywiście. Sprawdzi się świetnie w rehabilitacji bardzo szerokiej grupy pacjentów ortopedycznych m.in. w rehabilitacji pooperacyjnej obręczy barkowej, łokcia, nadgarstka, po złamaniach kończyn górnych, amputacjach, urazach ścięgien i wielu innych urazach i schorzeniach.
- Z czego składa się system?
Do głównych elementów systemu należą:
• 2 x jednostka Armunit do diagnostyki i rehabilitacji
• 1 x zestaw Armsling z monitorem i komputerem All-In-One PC i oprogramowaniem TyroS
• 1 x google VR do rehabilitacji w wirtualnej rzeczywistości - Jakie tryby pracy i konfiguracje umożliwia urządzenie?
W skrócie Diego VR to jedyny robot na rynku do diagnostyki i rehabilitacji kończyn górnych w odciążeniu umożliwiający pracę bilateralną z modułem wykorzystującym gogle VR. Diego to m.in.:
• tryb bierny dla słabszych pacjentów
• tryby wspomagany i aktywny dla pacjentów sprawniejszych
• ćwiczenia funkcjonalne w płaszczyźnie 1D i 2D
• rehabilitacja funkcjonalna w wirtualnym otoczeniu 3D i np. ćwiczenia wieszania prania i pływania • diagnostyka zakresów ruchu kończyn górnych
• ćwiczenia bilateralne i unilateralne w wielu płaszczyznach i w konkretnych funkcjach
• terapia symetryczna i lustrzana, która pomoże pacjentom udarowym aktywować stronę porażoną z wykorzystaniem zdrowej
• trening przodem i tyłem do urządzenia i możliwość wykorzystania z Myro
• oprogramowanie z możliwością doposażenia o kolejne stacje - Ile kosztuje Diego VR?
Ceny robotów do rehabilitacji kończyn górnych wahają się w granicach od około kilkuset tysięcy złotych do nawet nieznacznie poniżej 1 mln złotych. Wszystko zależy od marki, możliwości i różnych funkcjonalności poszczególnych systemów. W przypadku Diego VR cena w zależności od aktualnego kursu walut, lat gwarancji, potrzeb szkoleniowych, waha się w przedziale 480 000 – 550 000 zł (brutto 8% VAT). Cena z powodu unikatowej możliwości rehabilitacji w warunkach bilateralnych jednocześnie obydwu kończyn górnych i specjalnego systemu odciążenia IGC, który umożliwia optymalne dostosowanie odciążenia dla pacjenta jest wyższa od mniej specjalistycznych urządzeń, ale mimo wszystko niższa od najdroższych systemów na rynku. Dzięki temu rozwiązanie jest wykorzystywane nie tylko w komercyjnych placówkach rehabilitacji, ale także w placówkach publicznych. Jeżeli szukasz urządzeń w niższym budżecie zapoznaj się z systemami Pablo, Tymo, Myro lub Omego Plus.
- Czy w urządzeniu są gotowe ćwiczenia i programy terapeutyczne?
Oczywiście. Wiemy, że częstym problemem w szpitalu jest ogromna liczba pacjentów oraz mało czasu i fizjoterapeutów potrzebnych do ich obsługi. Właśnie dlatego w urządzeniach Tyromotion stworzyliśmy sekwencję ruchowe, w których można z góry zaprogramować kilkanaście minut terapii składającej się z różnych zadań i w tym czasie zająć się innym pacjentem.
- W jakich ośrodkach i na jakich oddziałach rehabilitacji wykorzystywane jest urządzenie?
Ośrodki komercyjne i publiczne oddziały rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, geriatrycznej, onkologicznej, ogólnej i pediatrycznej.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania dotycząceDiego VR
Diego VR
Czy wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości i gogli VR jest bezpieczne dla pacjentów neurologicznych?
Tak. U zdecydowanej większości pacjentów neurologicznych zwiększa motywację, podnosi atrakcyjność terapii, zwiększa koncentrację i zakresy ruchu.
Ile miejsca muszę przeznaczyć na urządzenie? Jakie są wymiary urządzenia?
Diego VR jest robotem, na pracę którego powinieneś przeznaczyć w pomieszczeniu około 4 m2 (urządzenie oraz swobodna praca podpiętego pacjenta). Wysokość pomieszczenia powinna być nie mniejsza niż 2,5 m.