Ultium EMG
FAQ

Najczęściej zadawane pytania
egzoszkielet ABLE

Czy dostanę raport z sesji terapeutycznej?

Tak, egzoszkielet generuje różne rodzaje raportów – z pojedynczej sesji pacjenta, z dłuższego okresu terapii lub inne. Raporty mogą zawierać m.in. podsumowanie czasu chodu, pionizacji, liczby wykonanych kroków, pokonanego dystansu, kadencji, symetrii chodu, czy średniej długości kroku.

Jak wygląda kwalifikacja pacjenta do rehabilitacji?

ABLE preferuje bardziej nowoczesne podejście do kwalifikacji pacjenta. Podczas wstępnej oceny aplikacja krok po kroku podpowiada co i w jaki sposób należy zrobić. Pokaże jak ułożyć pacjenta i jak dokonać pomiaru w celu przygotowania egzoszkieletu do sesji.

urzadzenie-robotyczne-able-human-motion-redukcja-spastycznosci

.

  • Czym jest egzoszkielet ABLE?

    Egzoszkielet ABLE to najnowszy robot do reedukacji chodu dla dorosłych pacjentów neurologicznych. Posiada tryb bierny, aktywny i zmienny więc można go wykorzystać u pacjentów z porażeniem lub niedowładem kończyn dolnych, także połowiczym. 

    Zapewnia odwzorowanie prawidłowego wzorca chodu i wykonywanie kroków poprzez naturalne przeniesienie ciężaru ciała pacjenta. Umożliwia błyskawiczne wpięcie poprzez bezkluczową regulację bioder i kończyn dolnych egzoszkieletu oraz magnetyczne zapięcia, a nie rzepy.

  • Jacy pacjenci mogą skorzystać z egzoszkieletu rehabilitacyjnego ABLE?

    Egzoszkielet ABLE wykorzystasz w reedukacji chodu praktycznie każdego pacjenta z porażeniem lub niedowładem kończyn dolnych o wzroście około 150 – 190 cm i masie ciała do 100 kg. Umożliwia rehabilitację pacjentów po całkowitym i częściowym urazie rdzenia kręgowego (od C5 do L5), w udarze mózgu, SM, MPD, chorobie Parkinsona, urazach czaszkowo-mózgowych i w innych chorobach neurologicznych charakteryzujących się problemem z chodem lub brakiem możliwości chodzenia, niezależnie czy jest to wczesny, czy późny etap rehabilitacji.

  • Czy wzorzec chodu w egzoszkielecie jest fizjologiczny?

    Tak, egzoszkielet zapewnia naturalny i fizjologiczny wzorzec chodu przy wykorzystaniu opatentowanej technologii silników z napędem wstecznym, dzięki czemu ponownie uczysz mózg i mięśnie jak prawidłowo chodzić.

    Chód wyzwalany jest poprzez prawidłowe przeniesienie ciężaru ciała więc podczas reedukacji chodu uczysz pacjenta jak robić to w prawidłowy i naturalny sposób.

    Egzoszkielet zapewnia precyzyjny biofeedback dźwiękowy i wizualny podczas każdego przeniesienia ciężaru ciała więc podczas rehabilitacji będziesz wiedzieć kiedy pacjent robi to dobrze, a kiedy popełnia błąd.

  • Jak przygotować egzoszkielet do rehabilitacji?

    Przygotowanie egzoszkieletu do rehabilitacji to jedna z najważniejszych rzeczy podczas pracy z pacjentem – będziesz to robić wiele razy dziennie więc musi być szybko, łatwo i wygodnie – tak właśnie jest w Able. Nie wykorzystujesz przestarzałych rzepów, które regularnie należy wymieniać, bo szybko ulegają zużyciu oraz kluczy, które stale trzeba kalibrować, aby nie dopuścić do frustrującej zmiany ustawionych wcześniej wymiarów egzoszkieletu podczas każdej sesji z pacjentem.

    Able wykorzystuje system magnetycznych zapięć na tułowiu, udach, podudziach i stopach urządzenia oraz bezkluczykowy system regulacji szerokości bioder i długości ortez kończyn dolnych. Oznacza to, że przygotujesz go do pracy bardzo wygodnie (nawet 1 ręką) i w mniej niż 5 minut oraz zapewnisz bardziej precyzyjne dopasowanie egzoszkieletu do pacjenta niż standardowe rzepy.

  • Jak wygląda zakładanie egzoszkieletu i transfer pacjenta?

    Lekka i modułowa konstrukcja umożliwia 2 sposoby zakładania egzoszkieletu: samodzielny i łatwy transfer pacjenta z wykorzystaniem trybu “yoga leg” lub rozłożenie egzoszkieletu na części i założenie od tyłu na pacjenta. 

    Rewolucyjny tryb “yoga leg”, czyli uniesienie ortezy egzoszkieletu do kąta 180 stopni, ułatwia samodzielny transfer, wzmacnia konstrukcje bioder i obniża ryzyko złamania biodra w egzoszkielecie.

    Rozłożenie egzoszkieletu na części i dopasowanie go od tyłu do już siedzącego pacjenta zapewnia całkowitą zmianę perspektywy i to, że to nie pacjent ma zmienić pozycję do założenia egzoszkieletu, a egzoszkielet do pacjenta.

  • Czy wykorzystam egzoszkielet w rehabilitacji z pacjentem z wysokim urazem rdzenia kręgowego?

    Tak, konfiguracje egzoszkieletu dostosowane są do sprawności pacjenta i wysokości urazu rdzenia kręgowego (od C5 do L5).

    Możesz wykorzystać moduł przedłużenia tułowia z pasami ramiennymi dla pacjentów z wyższym urazem rdzenia kręgowego, którzy potrzebują lepszego dopasowania egzoszkieletu i wsparcia górnej części tułowia np. C5 (uszkodzenie całkowite).

    Egzoszkielet wspomagający reedukację chodu ABLE umożliwia także rehabilitację bez modułu przedłużenia tułowia z pasami ramiennymi dla pacjentów z niższym urazem rdzenia lub niedowładami, u których dodatkowe wsparcie powoduje, że czują się nienaturalnie w urządzeniu np. niższe uszkodzenie niecałkowite lub udary mózgu.

  • Czy wykorzystam egzoszkielet w rehabilitacji pacjentów z porażeniem i niedowładem kończyn dolnych?

    Tak, egzoszkielet do rehabilitacji ABLE posiada 3 tryby pracy: tryb bierny, aktywny i zmienny.

    Tryb bierny: umożliwia fizjologiczny wzorzec chodu dla reedukacji chodu w całkowitym uszkodzeniu rdzenia kręgowego.

    Tryb aktywny: umożliwia fizjologiczny wzorzec chodu u pacjentów z niedowładem kończyn dolnych, niezależnie od poziomu siły jakim dysponują.

    Tryb zmienny:  umożliwia dostosowanie siły wspomagania w sposób asymetryczny niezależnie dla każdej fazy chodu i stawu, sprawdzi się świetnie w reedukacji chodu u pacjentów po udarze mózgu.

  • Czy wyzwalanie kroków w egzoszkielecie jest naturalne?

    Tak, egzoszkielet wspomagający reedukację chodu ABLE posiada 3 tryby wyzwalania chodu z możliwością regulacji poziomu zakresu przeniesienia ciężaru ciała: manual, centre of mass i dynamic. Szczególnie tryb dynamic został opracowany z myślą o prawidłowym przeniesieniu ciężaru ciała i naturalnym, płynnym chodzie. Poniżej znajdziesz opis każdego z trybów chodu egzoszkieletu ABLE.

    Tryb manual: zadanie pacjenta polega na prawidłowym przeniesieniu ciężaru ciała na nogę przeciwną do wykonywanego kroku. Jeżeli przeniesienie zostało wykonane poprawnie, fizjoterapeuta za pomocą przycisku wyzwala kolejny krok.

    Tryb centre of mass: program umożliwiający połączenie koordynacji wielu czujników egzoszkieletu i przeniesienia ciężaru ciała. Pacjent wykonuje każdy kolejny krok poprzez przeniesienie ciężaru ciała i przesunięcie bioder w bok i przód.

    Tryb dynamic: pacjent wykonuje krok poprzez przeniesienie ciężaru ciała i przesunięcie bioder w bok, a egzoszkielet rozpoznaje optymalną pozycję do kolejnego kroku co powoduje, że chód jest płynniejszy i bardziej naturalny.

  • Jak wygląda kwalifikacja pacjenta do rehabilitacji w egzoszkielecie?

    Egzoszkielet ABLE preferuje bardziej nowoczesne podejście do kwalifikacji pacjenta. Podczas wstępnej oceny aplikacja krok po kroku podpowiada co i w jaki sposób należy zrobić. Pokaże jak ułożyć pacjenta i jak dokonać pomiaru w celu przygotowania egzoszkieletu do sesji rehabilitacyjnej. W egzoszkielecie do rehabilitacji ABLE nie ma papierowych formularzy jak w innych egzoszkieletach i każdy pomiar, parametr chodu, rozmiar wykorzystywanego pasa, czy inne informacje wpiszesz bezpośrednio w aplikacji.

  • Czy dostanę raport z sesji terapeutycznej?

    Tak, egzoszkielet ABLE generuje różne rodzaje raportów – z pojedynczej sesji pacjenta, z dłuższego okresu terapii lub inne.

    Raporty mogą zawierać m.in. podsumowanie czasu chodu, pionizacji, liczby wykonanych kroków, pokonanego dystansu, kadencji, symetrii chodu, czy średniej długości kroku. Wszystkie dane pokazane są w bardzo przejrzysty sposób.

  • Czy pionizacja pacjenta i obsługa egzoszkieletu jest trudna?

    Nie, pionizacja nie jest trudna – egzoszkielet posiada 3 tryby wstawania, które pozwolą dostosować pionizację do stanu pacjenta, jego zakresów ruchu i poziomu spastyczności.

    Nie, obsługa egzoszkieletu nie jest trudna – egzoszkielet posiada 2 niezależne sposoby sterowania w postaci pilota na egzoszkielecie dla fizjoterapeuty i dodatkowego pilota na balkoniku dla pacjenta, które pozwolą na wybór odpowiedniej opcji sterowania do etapu rehabilitacji pacjenta i poziomu zaawansowania obsługi fizjoterapeuty.

  • Czy rehabilitacja w egzoszkielecie jest trudna dla pacjenta?

    Nie, urządzenie posiada tryb nauki przeniesienia ciężaru ciała w miejscu z biofeedbackiem, który pozwala lepiej przygotować pacjentów do pierwszych sesji i oswoić ich z urządzeniem.

    Dodatkowo naukę skręcania i obrotu ułatwia specjalny tryb wspomagania obrotu w którym egzoszkielet generuje dodatkową siłę, która pomaga wykonać obrót pacjentowi bez konieczności samodzielnego pchania, które może zwiększyć ryzyko złamania biodra egzoszkieletu i jest częstym problemem w innych egzoszkieletach.

  • Co umożliwia aplikacja egzoszkieletu do rehabilitacji?

    Prostą i intuicyjną obsługę egzoszkieletu ABLE podczas każdej procedury.

    Zapisywanie danych, zmianę parametrów, monitorowanie i śledzenie postępów pacjenta.

    Generowanie rozbudowanych raportów i raportowanie problemów technicznych do producenta i dystrybutora.

    Wstępną ocenę pacjenta bez papierowych formularzy jak w innych systemach.

  • Czy mogę modyfikować parametry chodu i siłę wspomagania egzoszkieletu w trakcie rehabilitacji?

    Oczywiście, modyfikacja obejmuje m.in. takie parametry wzorca chodu jak długość kroku, wysokość kroku, czas fazy przenoszenia i  inne z precyzyjnym podziałem na fazę przenoszenia, podporu i podwójnego podparcia. 

    Oprócz tego egzoszkielet ABLE posiada tryb bierny, aktywny i zmienny więc  siłę wspomagania egzoszkieletu rehabilitacyjnego modyfikujesz niezależnie dla każdej fazy chodu i stawu w sposób symetryczny i asymetryczny.

  • Czy wysoki poziom spastyczności jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji w egzoszkielecie ABLE?

    Nie, wysoki poziom spastyczności nie jest przeciwwskazaniem, bez wcześniejszego przygotowania można prowadzić rehabilitację pacjentów o poziomie spastyczności poniżej 4 w zmodyfikowanej skali Ashworth (MAS poniżej 4).

    Jeżeli poziom spastyczności jest wyższy, w celu przeprowadzenia terapii możesz wcześniej przygotować pacjenta poprzez np. fizykoterapię.

    Dodatkowo egzoszkielet rehabilitacyjny ABLE ma specjalny tryb łagodzenia spastyczności, który ułatwia pionizację poprzez automatyczne dostosowanie szybkości wstawania i zakresów ruchu w kluczowych momentach pionizacji. Jest to bardzo użyteczna funkcja, której nie ma żaden inny egzoszkielet do rehabilitacji.

  • Czy przykurcze w kończynach dolnych są przeciwwskazaniem do rehabilitacji w egzoszkielecie?

    Rehabilitacja pacjentów z większymi przykurczami w biodrach i kolanach jest możliwa  poprzez opcje dostosowania zakresów ruchu w stawach egzoszkieletu do przykurczy pacjenta. W praktyce umożliwia to znaczne poszerzenie grupy docelowej pacjentów. Dodatkowo egzoszkielet ABLE posiada różne tryby wstawania i siadania z możliwością regulacji nie tylko zakresów ruchu, ale także prędkości ruchu i poziomu spastyczności, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.

  • Co wchodzi w skład zestawu - egzoszkielet ABLE?

    Do głównych elementów systemu należą: egzoszkielet z zestawem akcesoriów w postaci pasów, wsporników ud, podudzi oraz podkładek do pracy z pacjentem. Ładowarka i 2 sztuki baterii, które zapewniają ciągłą pracę z pacjentem. Smartfon z ładowarką i dedykowaną aplikacją do obsługi. Balkonik, kule i opcjonalny pilot na balkonik w celu możliwości dodatkowej kontroli egzoszkieletu przez pacjenta. Narzędzie pomiarowe, które wykorzystasz podczas badania wstępnego pacjenta.

  • Jak wygląda szkolenie z obsługi egzoszkieletu do rehabilitacji ABLE?

    Szkolenie prowadzone jest w ośrodku klienta przez certyfikowanego instruktora Able Human Motion i certyfikowanego instruktora dystrybutora w języku polskim. Obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną na pacjentach klienta. Jest podzielone na 2 etapy, żeby ułatwić naukę – pierwszy etap (3 dni) to  opanowanie podstawowych funkcjonalności egzoszkieletu i drugi etap (2 dni), który obejmuje naukę bardziej zaawansowanych funkcji egzoszkieletu rehabilitacyjnego ABLE.

  • Jaka jest maksymalna dopuszczalna waga pacjenta?

    Maksymalna waga/masa ciała pacjenta, który może skorzystać z egzoszkieletu ABLE to 100 kg.

Zastanawiasz się czy egzoszkielet ABLE sprawdzi się w Twojej sytuacji?

Skontaktuj się z nami i wspólnie sprawdzimy czy egzoszkielet ABLE sprawdzi się w Twojej sytuacji.