Lexo
FAQ

Najczęściej zadawane pytania dotyczące
Lexo

Czy urządzenie jest awaryjne?

W porównaniu do innych robotów do reedukacji chodu dostępnych na rynku do awarii dochodzi rzadziej. Natomiast nawet jeżeli w ciągu pierwszych 5 lat od zakupu dojdzie do usterki – naprawa, części zamienne i wszystkie inne potrzeby związane z naprawą będą darmowe. Nie znajdziesz na rynku polskim bezpieczniejszej inwestycji w robota do reedukacji chodu.

Czy system terapii chodu wykorzystujący technologię “end-effector” Lexo posiada funkcję chodzenia po schodach?

Nawet lepiej, moduł “Lexo walk” oprócz funkcjonalności wchodzenia po schodach umożliwia symulowanie także innych aktywności, takich jak np. chód z oporem przez błoto, chód pod górkę i z górki, czy zwalnianie i przyśpieszanie chodu.

Lexo-kończyny-dolne-Tyromotion-Skyfi

.

  • Czy mogę uzyskać dofinansowanie na urządzenie?

    Tak. Produkt spełnia kryteria innowacyjności i pozyskanie dofinansowania na jego zakup będzie dużo łatwiejsze niż w przypadku innych produktów, które już od dłuższego czasu są dostępne na rynku polskim.

  • Czy w cenę urządzenia system terapii chodu wykorzystujący technologię "end-effector" Lexo wliczone jest szkolenie?

    Tak. Szkolenie z obsługi przeprowadzone przez dwójkę najbardziej doświadczonych instruktów Tyromotion na świecie, którzy nauczą Cię obsługi urządzenia oraz podpowiedzą w jaki sposób najlepiej wykorzystać system w specyfice Twojej placówki.

  • Jaki jest czas realizacji zamówienia?

    Bezpiecznie należy założyć 6-8 tygodni natomiast często jest możliwa szybsza realizacja zamówienia.

  • Jeżeli dojdzie do awarii jak wygląda serwis urządzenia system terapii chodu wykorzystujący technologię "end-effector" Lexo?

    Informujesz nas o zaistniałej sytuacji telefonicznie lub mailowo. W większości przypadków do 48h powinniśmy znać przyczynę problemu, a do 72h go naprawić, jeżeli nie jest potrzebne “domówienie” części zamiennych. Jeżeli należy je zamówić czas naprawy przedłuża się o około tydzień.

    Pamiętaj również, że wraz z Lexo otrzymujesz 5 lat gwarancji, co zapewni Ci znaczne zmniejszenie kosztów serwisowych.

  • Ile należy czekać na części zamienne do urządzenia system terapii chodu wykorzystujący technologię "end-effector" Lexo?

    Krótko. W większości przypadków będzie to czas między 4 a 6 dni roboczych.

  • Ile zazwyczaj kosztuje serwis pogwarancyjny urządzenia system terapii chodu wykorzystujący technologię "end-effector" Lexo?

    System do rehabilitacji i reedukacji chodu dla dzieci i dorosłych Lexo posiada w cenie 5 lat gwarancji więc nie będziesz ponosić dodatkowych kosztów serwisowych, łącznie z ewentualnymi częściami zamiennymi.

  • Jak wygląda szkolenie z urządzenia system terapii chodu wykorzystujący technologię "end-effector" Lexo?

    Szkolenie prowadzone jest w ośrodku klienta przez certyfikowanych instruktorów Tyromotion. Obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną na pacjentach klienta i trwa 2 dni. Lexo to bardzo wszechstronne urządzenie, które posiada wiele funkcji i aby prawidłowo i w pełni je wykorzystywać zalecamy szkolenie w pełnym wymiarze godzin.

  • Co z aktualizajcą oprogramowania do urządzenia system terapii chodu wykorzystujący technologię "end-effector" Lexo?

    Komputer, na którym pracujesz nie powinien być podłączony do internetu w związku z czym oprogramowanie nie będzie aktualizować się automatycznie. Jeżeli nastąpi aktualizacja oprogramowania i istotnych dla Ciebie funkcji – otrzymasz od nas taką informację oraz aktualizację.

  • Jacy pacjenci mogą skorzystać z robota?

    Bardzo różne przypadki neurologiczne, nawet w bardzo ciężkim stanie, głównie pacjenci po udarze mózgu, po urazach rdzenia kręgowego, urazach czaszkowo-mózgowych, z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), stwardnieniem rozsianym (SM), chorobą Parkinsona itp.

  • Jaki jest zakres wzrostu pacjentów?

    100 cm do 200 cm w standardzie, z modułem pediatrycznym od około 90 cm. Natomiast najistotniejsza jest długość kończyn dolnych więc w praktyce ten zakres będzie trochę większy. W porównaniu do innych robotów rehabilitacyjnych na rynku zakres wzrostowy jest podobny.

  • Czy urządzenie jest przebadane a rehabilitacja z jego pomocą bezpieczna dla pacjentów?

    Oczywiście, technologia przed dopuszczeniem do sprzedaży została bardzo dokładnie przebadana. Lexo tak jak pozostałe urządzenia Tyromotion posiada certyfikacje medyczną, która potwierdza wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

  • Czy istnieją dowody naukowe potwierdzające skuteczność urządzenia?

    Oczywiście. Potwierdzona naukowo skuteczność treningu chodu z wykorzystaniem technologii “end-effector” u około 7000 pacjentów. Jeżeli jesteś zainteresowany listą publikacji – napisz do nas na adres: biuro@skyfi.pl

    Wkrótce postaramy się umieścić publikacje również na naszej stronie internetowej.

  • Jak urządzenie radzi sobie ze spastycznością?

    Bardzo dobrze. Można pracować z pacjentem nawet z dużą spastycznością. Urządzenie “wykrywając” spastyczność informuje o tym poprzez sygnał dźwiękowy i wizualny. Przy wykryciu bardzo dużej spastyczności urządzenie zatrzyma się, aby upewnić się, że pacjent jest bezpieczny. Po zatwierdzeniu – można pracować dalej. Dodatkowo terapia z wykorzystaniem Lexo obniża poziom spastyczności u pacjentów.

  • Jakie są ograniczenia robota do reedukacji chodu Lexo - kto nie może skorzystać z terapii?

    Większość pacjentów może skorzystać z rehabilitacji, ponieważ Lexo pozwala na pracę z pacjentami nawet w cięższym stanie funkcjonalnym. Zazwyczaj powodem może być wzrost pacjenta poniżej 100 cm lub powyżej 200 cm, zaawansowana osteoporoza w której istnieje wysokie ryzyko złamań kończyn dolnych podczas treningu chodu lub bardzo duże przykurcze kończyn dolnych przy których nawet najlżejszy trening chodu może być przeciwskazaniem.

  • Czy ma tryb aktywny?

    Tak. W trybie aktywnym pacjent musi samodzielnie wygenerować odpowiednią siłę, żeby wykonać krok.

  • Czy można zmieniać parametry chodu w trakcie terapii?

    Tak, bezpośrednio na panelu sterującym robota.

  • Czy jest jakaś opcja progresu terapii? Czy jeżeli pacjent będzie coraz lepszy mogę zaproponować mu kolejne wyzwania?

    Oczywiście. Robot rehabilitacyjny Lexo posiada różne tryby pracy, od biernego, poprzez aktywny i wspomagany, aż do bardziej zaawansowanych aktywności, takich jak np. chód z oporem przez błoto, chód pod górkę i z górki, czy zwalnianie i przyśpieszanie chodu.

  • Jak szybko ustawia się system terapii chodu wykorzystujący technologię "end-effector" Lexo?

    Błyskawicznie. Brak konieczności dostosowania ortez umożliwia wpięcie pacjenta w czasie od 2 do 5 minut, dzięki czemu w ciągu 1h można przeprowadzić nawet 2 efektywne terapie chodu po 26 minut każda.

  • Ile trwa terapia i jak długo zazwyczaj powinna trwać?

    To zależy od wielu czynników, takich jak chociażby stan pacjenta, czy rodzaj terapii, którą chcesz przeprowadzić. Zazwyczaj sesja rehabilitacji trwa ok. 35-45 minut, natomiast dzięki technologii “end effector”, która umożliwia błyskawiczne wpięcie pacjenta możesz przeprowadzić nawet 2 efektywne terapie chodu w ciągu 1h, po 26 minut każda.

  • Czy urządzenie jest awaryjne?

    W porównaniu do innych robotów do reedukacji chodu dostępnych na rynku do awarii dochodzi rzadziej. Natomiast nawet jeżeli w ciągu pierwszych 5 lat od zakupu dojdzie do usterki – naprawa, części zamienne i wszystkie inne potrzeby związane z naprawą będą darmowe. Nie znajdziesz na rynku polskim bezpieczniejszej inwestycji w robota do reedukacji chodu.

  • Jak urządzenie jest transportowane?

    Klient otrzymuje urządzenie w 3 specjalnie zaprojektowanych skrzyniach w związku z czym ma pewność, że nic się z nim nie stanie w trakcie transportu. Oczywiście wszystko realizowane jest sprawdzoną ścieżką przez Skyfi i Tyromotion, tak, żeby wszystko przebiegło bez żadnych problemów.

  • Jaka jest maksymalna dopuszczalna waga pacjenta?

    Maksymalna waga/masa ciała pacjenta, który może skorzystać z Lexo to 180 kg. Jest to jeden z najlepszych wyników na rynku, ponieważ zazwyczaj w robocie stacjonarnym do reedukacji chodu maksymalna dostępna masa ciała pacjenta to okolice 140 kg, a w robocie mobilnym około 115 kg.

  • Czy system terapii chodu wykorzystujący technologię "end-effector" Lexo posiada funkcję chodzenia po schodach?

    Nawet lepiej, moduł “Lexo walk” oprócz funkcjonalności wchodzenia po schodach umożliwia symulowanie także innych aktywności, takich jak np. chód z oporem przez błoto, chód pod górkę i z górki, czy zwalnianie i przyśpieszanie chodu.

  • Jakich efektów terapeutycznych można spodziewać się po terapii w urządzeniu?

    Roboty rehabilitacyjne są rekomendowane głównie ze względu na wzrost siły mięśniowej i poprawę funkcji kończyn dolnych, w tym chodu i siły chociażby po przebytym udarze mózgu. Właśnie dlatego 10 krajów zdecydowało, że w oficjalnych wytycznych klinicznych roboty do reedukacji chodu to zalecana strategia rehabilitacji po przebytym udarze mózgu (m.in. USA, Kanada i Wielka Brytania)

  • Jak długo należy ćwiczyć, żeby mieć zauważalne efekty terapeutyczne?

    To zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj choroby, stan funkcjonalny, wcześniej stosowana terapia. Dowody naukowe pokazują, że poprzez wykorzystywanie technologii “end effector” kilka razy w tygodniu po 1h można spodziewać się np. u pacjentów po przebytym udarze mózgu wzrostu prędkości chodu i zwiększenia maksymalnego dystansu chodu, czyli dwóch głównych parametrów do mierzenia skuteczności prowadzonej reedukacji chodu.

  • Ile urządzeń jest w Polsce i na świecie?

    System do rehabilitacji i reedukacji chodu dla dzieci i dorosłych Lexo w światowej sprzedaży dostępny jest od 2021 roku. Liczba instalacji na świecie bardzo szybko rośnie, w marcu 2024 osiągnięto 100 zainstalowanych urządzeń LEXO. Pierwsze Lexo w Polsce dostępne jest od listopada 2022 w Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Nordmedic w Gdyni. Nadal istnieje ogromna przestrzeń na to, aby Lexo stało się wyróżnikiem także Twojego ośrodka.

  • Czy pacjent musi być wcześniej pionizowany?

    Nie. Rehabilitacja w urządzeniu jest całkowicie bezpieczna więc często pionizowani są pacjenci w bardzo różnym stanie funkcjonalnym.

  • Czy robot do reedukacji chodu Lexo ma tryb asymetryczny?

    Nie. Natomiast można samodzielnie programować zakres wsparcia ze strony silników, co pomoże w zaangażowaniu pacjenta w podobny sposób jak w trybie asymetrycznym.

  • Ile kroków można wykonać podczas jednej sesji rehabilitacji?

    To zależy od stanu pacjenta i etapu procesu rehabilitacji. Na pierwszych sesjach zazwyczaj jest to kilkaset kroków. Po oswojeniu się z urządzeniem może być tych kroków kilka tysięcy w zależności od długości sesji rehabilitacji.

  • Czy Lexo można wykorzystać u pacjentów z asymetrią kończyn dolnych?

    Tak, poprzez wykorzystanie technologii “end-effector” i brak konieczności dostosowania ortez do kończyn dolnych pacjenta nawet większa asymetria nie będzie przeszkadzać.

  • Czy poziom mocy wspomagania dla każdego silnika można ustawić niezależnie?

    Tak. Poziom mocy można zwiększać i zmniejszać niezależnie dla każdego silnika w taki sposób, aby jak najlepiej dostosować się do stanu funkcjonalnego pacjenta.

  • Czy pacjent może nosić ortezy podczas terapii?

    Tak, ortezy w niczym nie będą przeszkadzać.

  • Czy można przeprowadzić prezentację urządzenia online?

    Tak, jeżeli jesteś zainteresowany prezentacją online, skontaktuj się z nami telefonicznie +48 732 192 424 lub mailowo: biuro@skyfi.pl

  • Ile wynosi gwarancja?

    5 lat w cenie urządzenia w standardzie. Jeżeli jednak musisz ograniczyć budżet – istnieje możliwość zakupu wersji z gwarancją 2-letnią.

  • Czy w Lexo można przeprowadzić wstępną diagnostykę serwisową online?

    Tak. W większości przypadków zaczniemy od diagnostyki serwisowej online, żeby jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu.

  • Czy mogę wykorzystać Lexo na bardzo wczesnym etapie rehabilitacji?

    Tak.

  • Czy mogę wykorzystać urządzenie w rehabilitacji Parkinsona?

    Tak. Urządzenie świetnie sprawdzi się w rehabilitacji Parkinsoników. Posiada wiele różnych funkcjonalności, które wykorzystasz w rehabilitacji równowagi i koordynacji z którą pacjenci z chorobą Parkinsona mają często problem. Dodatkowo podczas reedukacji chodu możesz skupić się na płynności ruchu i nauce wydłużania kroku.

  • Czy mogę wykorzystać urządzenie w rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu?

    Tak, według badań naukowych technologia “end-effector” jest najskuteczniejszą formą reedukacji chodu dla pacjentów po przebytym udarze mózgu.

  • Czy mogę wykorzystać urządzenie w rehabilitacji neurologicznej?

    Oczywiście. Z terapii w Lexo mogą skorzystać bardzo różne przypadki neurologiczne, nawet w bardzo ciężkim stanie, głównie pacjenci po udarze mózgu, po urazach rdzenia kręgowego, urazach czaszkowo-mózgowych, z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), stwardnieniem rozsianym (SM), chorobą Parkinsona itp.

  • Z czego składa się system?

    Do głównych elementów systemu należą: robot do reedukacji chodu Lexo z dodatkowym modułem miednicy “Pelvic Plus”, 3 rozmiary kamizelek (S, M, L), deska do transferu pacjenta i dodatkowe siodełko do terapii.

  • Jakie tryby pracy i konfiguracje umożliwia urządzenie?

    Tryb bierny, aktywny i wspomagany. Urządzenie umożliwia także rehabilitację z podwieszeniem dynamicznym i bez oraz trening przy użyciu dodatkowego modułu miednicy “Pelvic Plus”, który zapewnia naturalność ruchu i w odróżnieniu od innych robotów do reedukacji chodu, takich jak np. Lokomat nie jest dodatkowo płatny, co pozwala mocno obniżyć cenę urządzenia.

  • Czy mogę przeprowadzić trening chodu u dzieci?

    Tak, z dodatkowym modułem pediatrycznym, który pozwala na przeprowadzenie reedukacji chodu u dzieci od około 90 cm.

  • Czy wzorzec chodu w urządzeniu jest fizjologiczny?

    Tak, Lexo w cenie urządzenia wyposażone jest w dodatkowy moduł miednicy “Pelvic Plus”, który umożliwia swobodny ruch miednicy, jak podczas fizjologicznego chodu. W innych robotach stacjonarnych np. w Lokomacie taki moduł jest dodatkowo płatny.

  • Czy urządzenie posiada moduł miednicy?

    Tak, Lexo w cenie urządzenia wyposażone jest w dodatkowy moduł miednicy “Pelvic Plus”, który umożliwia swobodny ruch miednicy jak podczas fizjologicznego chodu. W innych robotach stacjonarnych np. w Lokomacie taki moduł jest dodatkowo płatny.

  • Ile kosztuje Lexo?

    Ceny robotów do rehabilitacji chodu wahają się w granicach od około kilkuset tysięcy złotych do nawet ponad 2,5 mln złotych w zależności od marki, możliwości funkcjonalnych, aktualnego kursu walut, lat gwarancji i potrzeb szkoleniowych. System do rehabilitacji i reedukacji chodu dla dzieci i dorosłych Lexo spośród innych robotów rehabilitacyjnych do reedukacji chodu wyróżnia to, że w standardowej konfiguracji posiada w cenie 5 lat gwarancji więc nie będziesz ponosić dodatkowych kosztów serwisowych, łącznie z ewentualnymi częściami zamiennymi. Dodatkowo cena obejmuje także moduł miednicy “Pelvic Plus”, który w każdym innym systemie, także w Lokomacie jest dodatkowo płatny i kosztuje kilkaset tysięcy złotych. Cena Lexo może się wahać w przedziale 1 600 000 – 2 000 000 zł (brutto, 8% VAT) w zależności od powyższych czynników. W przypadku Lexo i innych urządzeń Tyromotion wybierasz lidera rynku rehabilitacji i obniżasz poziom ryzyka biznesowego.

  • Ile miejsca muszę przeznaczyć na urządzenie? Jakie są wymiary urządzenia?

    Lexo jest najmniejszym stacjonarnym robotem do reedukacji chodu na rynku. Poprzez możliwość konfiguracji systemu podpięcia pacjenta z prawej lub z lewej strony urządzenia – masz możliwość łatwiejszej aranżacji przestrzeni w ośrodku. Wymiary samego urządzenia to: 3600 x 1887 x 2310 mm (dł x szer x wys).

  • W jakich ośrodkach i na jakich oddziałach rehabilitacji wykorzystywane jest urządzenie?

    Ośrodki i oddziały rehabilitacji neurologicznej.

Zastanawiasz się czy Lexo sprawdzi się w Twojej sytuacji?

Umów się na bezpłatną konsultację z wieloletnim praktykiem systemów Tyromotion i wspólnie sprawdzicie, czy potrafi Ci pomóc.