- Ile kosztuje egzoszkielet?
Ceny robotów do rehabilitacji chodu wahają się w granicach od około kilkuset tysięcy złotych do nawet ponad 2,5 mln złotych w zależności od marki, możliwości funkcjonalnych, aktualnego kursu walut, lat gwarancji i potrzeb szkoleniowych. Atlas 2030 jest pierwszym i jedynym na świecie egzoszkieletem pediatrycznym z certyfikacją medyczną, dlatego jego cena przewyższa cenę egzoszkieletu dla dorosłych, ale jest niższa od urządzenia typu Lokomat.
- Czy w cenę egzoszkieletu dla dzieci wliczone jest szkolenie?
Tak. Szkolenie z obsługi przeprowadzone przez certyfikowanych praktyków, którzy przez wiele lat nabierali doświadczenia wykorzystując ten system i rozwijając go podczas prac badawczo-rozwojowych.
- Jacy pacjenci mogą skorzystać z robota?
Bardzo różne przypadki neurologiczne, nawet w bardzo ciężkim stanie, głównie SMA i MPD.
- Jaki jest zakres wzrostu pacjentów?
100 cm do 130 cm, natomiast naistotniejsza jest długość kończyn dolnych więc w praktyce pacjenci mogą mieć od około 95 cm do około 135 cm.
- Jak wygląda szkolenie z egzoszkieletu?
Szkolenie prowadzone jest w ośrodku klienta przez certyfikowanego instruktora Marsi Bionics lub certyfikowanego instruktora dystrybutora. Obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną na pacjentach klienta. Szkolenie trwa 2 dni, natomiast instruktor pozostaje na miejscu przez kolejne 2-3 dni w celu ułatwienia wdrożenia egzoszkieletu w swoim ośrodku i pomocy w razie ewentualnych wątpliwości fizjoterapeutów.
- Czy wzorzec chodu w robocie jest prawidłowy?
Tak. Egzoszkielet wyposażony jest w silniki, które odwzorowują pracę prawidłowo funkcjonujących mięśni.
- Czy urządzenie jest przebadane a rehabilitacja z jego pomocą bezpieczna dla małych pacjentów?
Oczywiście, technologia przed dopuszczeniem do sprzedaży została bardzo dokładnie przebadana. Badania wstępne rozpoczęły się już 2014 roku, a ostatecznie technologia została dopuszczona do sprzedaży w 2021. Atlas 2030 jest jedynym egzoszkieletem na świecie z certyfikacją medyczną, która potwierdza wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
- Czy urządzenie ma badania naukowe?
Oczywiście. Z badaniami i innymi materiałami można zapoznać się w tym miejscu: TUTAJ
- Jak egzoszkielet radzi sobie ze spastycznością?
Bardzo dobrze. Technologia ARES wykorzystywana w silnikach, radzi sobie ze spastycznością lepiej niż w innych egzoszkieletach, ponieważ technologia ARES naśladuje naturalną funkcję mięśni. Dodatkowo technologia ta jest jedyną, która obejmuje wszystkie złożone symptomy chorób neurologicznych. Względnym przeciwskazaniem do wykonania terapii będzie 4 w Zmodyfikowanej Skali Ashworth.
- Jakie są ograniczenia egzoszkieletu - kto nie może skorzystać z terapii?
Większość pacjentów może skorzystać z rehabilitacji, ponieważ pozwala na pracę z pacjentami nawet w bardzo ciężkim stanie i bez kontroli głowy. Zazwyczaj powodem może być wzrost dziecka – jest za małe lub masa ciała przekraczająca 35 kg.
- Czy egzoszkielet Atlas 2030 chodzi za pacjenta?
To zależy. Posiada kilka trybów pracy w tym bierny, aktywny oraz tryb chodzenia w tył. W trybie biernym silniki urządzenia prowadzą ruch w 100%.
- Czy ma tryb aktywny?
Tak. W trybie aktywnym pacjent musi samodzielnie wygenerować odpowiednią siłę, żeby wykonać krok.
- Czy można zmieniać parametry chodu egzoszkieletu dla dzieci?
Tak. Urządzenie jest wyposażone w tablet za pomocą którego można modyfikować parametry chodu w trakcie terapii bez zatrzymywania urządzenia.
- Czy jest jakaś opcja progresu terapii? Czy jeżeli pacjent będzie coraz lepszy mogę zaproponować mu kolejne wyzwania?
Tak. Egzoszkielet posiada różne tryby pracy, od biernego, poprzez aktywny i chód w tył. Dodatkowo istnieje możlliwość rehabilitacji bez kamizelki, kiedy pacjent potrzebuje kolejnych wyzwań.
- Czy dziecko bez kontroli głowy też może skorzystać z terapii?
Tak. Egzoszkielet posiada dedykowaną przystawkę do kontroli głowy, która sprawdzi się w takim przypadku.
- Jak szybko ustawia się egzoszkielet pediatryczny?
W zależności od stanu pacjenta i doświadczenia fizjoterapeuty będzie to 5 do 7 minut.
- Ile trwa terapia i jak długo zazwyczaj powinna trwać?
To zależy. Na początku będzie to kilkanaście minut, natomiast z czasem kiedy wykorzystuje się urządzenie do zabawy oraz nauki czynności dnia codziennego czas może wydłużyć się nawet do kilkudziesięciu minut. Zazwyczaj sesja terapii z wykorzystaniem egzoszkieletu trwa między 30 a 60 minut.
- Czy muszę trzymać pacjenta podczas terapii?
Nie. To jeden z kluczowych elementów rehabilitacji z wykorzystaniem Atlasa. Egzoszkielet jest wyposażony w ramę pomocniczą, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta i dać dziecku poczucie samodzielnego chodzenia. Rama zapewnia fizjoterapeucie możliwość interakcji z pacjentem twarzą w twarz, bez konieczności stania za nim, co znacznie poszerza możliwości pracy i sprawia, że rehabilitacja z wykorzystaniem Atlasa staje się dużo ciekawsza. Fizjoterapeuta może skupić się przede wszystkim na terapii, a nie utrzymywaniu pacjenta w pionie jak w przypadku egzoszkieletów dla dorosłych.
- Ilu fizjoterapeutów potrzebnych jest do obsługi egzoszkieletu?
Tylko jeden.
- Ile kosztuje sesja rehabilitacji z wykorzystaniem egzoszkieletu lub innego robota do reedukacji chodu?
Zazwyczaj dla innych urządzeń zrobotyzowanych jest to przedział między 200 a 400 złotych. Wszystko zależy od tego czy cena obejmuje jedną terapię, jest elementem większego pakietu lub zawiera w sobie dodatkowo inne terapie.
W niektórych ośrodkach cena terapii na robocie nie jest wyceniana jednostkowo, ale jest wkalkulowana w cały turnus rehabilitacji – ceny turnusu różnią się w zależności od tego, co wchodzi w ich skład.
- Na jak długo wystarcza bateria?
Około 2,5h ciągłej pracy, natomiast urządzenie wyposażone jest w 2 komplety baterii więc w ładowarce zawsze czeka drugi komplet gotowy do pracy.
- Ile wynosi gwarancja na egzoszkielet?
Standardowo w cenę wliczone są 2 lata, istnieje możliwość wydłużenia gwarancji.
- Czy egzoszkielet jest awaryjny?
Nie. Obecnie średnia zgłaszanych interwencji serwisowych wynosi 1 zgłoszenie na 7,7 miesięcy.
- Jeżeli dojdzie do awarii jak wygląda serwis egzoszkieletu dla dzieci?
Informujesz nas o zaistniałej sytuacji telefonicznie lub mailowo. W większości przypadków do 48h powinniśmy znać przyczynę problemu, a do 72h go naprawić, jeżeli nie jest potrzebne “domówienie” części zamiennych. Jeżeli należy je zamówić czas naprawy przedłuża się o około tydzień.
- Ile należy czekać na części zamienne do egzoszkieletu Atlas 2030?
Krótko. W większości przypadków będzie to czas między 4 a 6 dni roboczych.
- Ile zazwyczaj kosztuje serwis pogwarancyjny egzoszkieletu?
To zależy od rodzaju usterki, natomiast w większości przypadków nie są to wysokie kwoty.
- Jaka jest waga urządzenia?
Egzoszkielet bez ramy waży 20 kg. Razem z ramą 35 kg.
- Jak urządzenie jest transportowane i przechowywane?
Klient otrzymuje urządzenie w specjalnie zaprojektowanej skrzyni w związku z czym ma pewność, że nic się z nim nie stanie w trakcie transportu. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów więc można przechowywać jest w dowolny sposób. Zazwyczaj siedzi na specjalnym krześle do terapii, które dostarczane jest razem z ramą stabilizującą oraz innym doposażeniem do egzoszkieletu. Wszystko oczywiście w cenie urządzenia.
- Czy mogę wyjść z pacjentem na zewnątrz?
Tak. Urządzenie wyposażone jest w różne rozmiary obuwia, które umożliwiają wyjście poza ośrodek. Producent nie rekomenduje tego rozwiązania, gdyż jest to egzoszkielet do rehabilitacji.
- W jaki sposób dostosowuje się Atlas 2030 do wzrostu pacjenta?
Egzoszkielety zazwyczaj regulowane są za pomocą dedykowanych kluczy dynamometrycznych, a jak wiemy klucze lubią się gubić. Dlatego Atlas 2030 wyposażony jest w specjalny bezkluczowy system, który umożliwa zmianę szerokości bioder i długości kończyn dolnych w kilka chwil.
- Jaka jest maksymalna dopuszczalna waga pacjenta?
Maksymalna waga/masa ciała pacjenta, który może skorzystać z egzoszkieletu Atlas 2030 to 35 kg.
- Czy egzoszkielet dla dzieci chodzi po schodach?
Nie. Urządzenie od początku zostało zaprojektowane z myślą o rehabilitacji i chodzenie po schodach nie jest kluczową funkcjonalnością.
- Jakich efektów terapeutycznych można spodziewać się po terapii w urządzeniu?
To zależy od wielu czynników. Do głównych korzyści w wyniku prowadzonej terapii można zaliczyć: opóźnienie konieczności wykonania skomplikowanych, wielopoziomowych operacji u dzieci lub np. operacji skoliozy. Poprawa wzorca chodu, wzrost siły mięśniowej i aktywności pacjenta, podtrzymanie oraz zwiększenie zakresu mobilności stawów, redukcja przykurczów i regulacja napięcia mięśniowego. Poprawa działania układu oddechowego, pokarmowego, zapobieganie lub opóźnienie powikłań mięśniowo-szkieletowych spowodowanych chorobami nerwowo-mięśniowymi, poprawa zdolności do wykonywania czynności życia codziennego, poprawa jakości życia i samooceny oraz większa interakcja społeczna i radość z życia.
- Jak długo należy ćwiczyć, żeby mieć zauważalne efekty terapeutyczne?
To zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj choroby, stan funkcjonalny, wcześniej stosowana terapia. Dowody naukowe pokazują, że już po miesiącu terapii wykonywanej 2 razy w tygodniu po 1h można spodziewać się: wzrostu siły mięśniowej w kończynach górnych i dolnych, poprawy zakresu ruchu i zmniejszenia wielkości przykurczów, zmniejszenia poziomu spastyczności, poprawy jakości ruchu oraz wydolności układu oddechowego.
- Ile egzoszkieletów pediatrycznych jest w Polsce i na świecie?
Egzoszkielet pediatryczny w światowej sprzedaży dostępny jest od 2021 roku, w Polsce od czerwca 2022. W tym czasie zainstalowano 15 urządzeń na świecie. W Polsce w 2023 roku zainstalowaliśmy pierwszy egzoszkielet pediatryczny – w Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej DONUM CORDE.
- Jakie są opinie na temat tego egzoszkieletu?
Rewelacyjne. Jest to pierwszy dostępny egzoszkielet pediatryczny na świecie. Twórczyni egzoszkieletu za wcielenie swego marzenia w życie wygrała wiele nagród.
- Czy można pozyskać dofinansowanie na taki sprzęt?
Tak. Produkt spełnia kryteria innowacyjności i pozyskanie dofinansowania na jego zakup będzie dużo łatwiejsze niż w przypadku innych produktów, które już od dłuższego czasu są dostępne na rynku polskim.
- Czy pacjent musi być wcześniej pionizowany?
Nie. Rehabilitacja w urządzeniu jest całkowicie bezpieczna więc bardzo często pionizowane są dzieci, które nigdy wcześniej nie chodziły.
- Czy pacjent musi być świadomy, żeby skorzystać z terapii?
Nie.
- Czy egzoszkielet Atlas 2030 ma tryb asymetryczny?
Nie. Natomiast można samodzielnie programować zakres wsparcia ze strony silników, co pomoże w zaangażowaniu pacjenta w podobny sposób.
- Ile kroków można wykonać podczas jednej sesji rehabilitacji?
To zależy od stanu pacjenta i etapu procesu rehabilitacji. Na pierwszych sesjach zazwyczaj jest to kilkadziesiąt kroków. Po oswojeniu się z egzoszkieletem może być tych kroków kilkaset w zależności od długości sesji rehabilitacji.
- Czy pacjent z przykurczami powyżej 20 stopni w biodrach i kolanach może korzystać z terapii?
Nie, przykurcze mogą maksymalnie wynosić 20 stopni. Natomiast jeżeli nie są to przykurcze trwałe to często przed terapią można wykonać dowolną metodę lub technikę np. stretching lub zabiegi fizykoterapii, które zredukują przykurcze do poziomu akceptowalnego przez urządzenie.
- Jak długo trwa kwalifikacja pacjenta do terapii? Czy jest jakiś formularz badania, które należy przeprowadzić przed kwalifikacją?
Czas kwalifikacji zależy od stanu dziecka i doświadczenia fizjoterapeuty prowadzącego konsultację. Zazwyczaj ocena trwa od kilkunastu do 30 minut, a pomaga w niej specjalnie stworzony formularz, który ułatwia przeprowadzenie kwalifikacji i zmniejsza ryzyko popełnia błędu.
- Czy egzoszkielet można wykorzystać u pacjentów z asymetrią kończyn dolnych?
Tak, jeśli fizjoterapeuta zdoła je skompensować klinem, gąbką lub innym elementem. Jeśli rozbieżność się utrzymuje, może powodować pewne ograniczenia i brak prawidłowej osi stawów. W takim przypadku producent nie zaleca wykorzystania urządzenia.
- Czy pacjent musi nosić ciężar urządzenia podczas terapii?
Nie. Cały ciężar egzoszkieletu przenoszony jest przez ramę stabilizującą pacjenta.
- Czy poziom mocy wspomagania dla każdego silnika można ustawić niezależnie?
Tak. Poziom mocy można zwiększać i zmniejszać niezależnie dla każdego silnika w taki sposób, aby jak najlepiej dostosować się do stanu funkcjonalnego pacjenta.
- Czy pacjent może nosić ortezy podczas terapii?
Tak. Należy tylko upewnić się, że nie blokują i nie ograniczają ruchu egzoszkieletu.
- Jaki jest czas realizacji zamówienia?
Czas realizacji zamówienia to: 8-14 tygodni.
- Czy można przeprowadzić prezentację urządzenia online?
Tak, jeżeli jesteś zainteresowany prezentacją online, skontaktuj się z nami telefonicznie +48 732 192 424 lub mailowo: biuro@skyfi.pl
FAQ
Najczęściej zadawane pytania dotyczące egzoszkieletu pediatrycznegoAtlas 2030
Atlas 2030
Czy wzorzec chodu w robocie jest prawidłowy?
Tak. Egzoszkielet wyposażony jest w silniki, które odwzorowują pracę prawidłowo funkcjonujących mięśni.
Jacy pacjenci mogą skorzystać z robota?
Bardzo różne przypadki neurologiczne, nawet w bardzo ciężkim stanie, głównie SMA i MPD.