Podcast
“Technologie w Rehabilitacji”
Odcinek #040
Ten odcinek jest dla Ciebie, jeżeli chcesz dowiedzieć się:
- interesuje Cię konkurs MZ pt. urządzenia robotyczne do rehabilitacji
- szukasz robotów stacjonarnych lub egzoszkieletów do konkursu
- chcesz wiedzieć, ile kosztuje robot stacjonarny, mobilny, egzoszkielet?
- zastanawiasz jak dobrze wybrać sprzęt aby dobrze służył?
Słuchaj w wybranej platformie streamingowej:
Spotify
Apple Podcast
YouTube
- Wstęp do podcastu
- Przypomnienie – “w poprzednim odcinku o konkursie na urządzenia robotyczne do rehabilitacji” było o…
- Przykładowe urządzenia od SKYFI na konkurs Rehabilitacja Roboty 2023
- Co jest na stronie Skyfi o konkursie STI Robotyka?
- Przed propozycją – słów kilka o reklamie wyrobów medycznych
- Nawigacja po stronie Skyfi o konkursie MZ robotyka
- Propozycja nr 1 – robot stacjonarny do rehabilitacji kończyn dolnych LEXO
- Propozycja nr 2 – egzoszkielet dla dzieci, egzoszkielet aktywny ATLAS 2030
- Propozycja nr 3 – mobilny robot rehabilitacyjny górnych partii ciała AMADEO
- Propozycja nr 4 – mobilny robot rehabilitacyjny górnych partii ciała DIEGO
- Propozycja nr 5 – stacjonarny robot rehabilitacyjny kończyn dolnych HUNOVA
- Propozycja nr 6 – mobilny robot rehabilitacyjny kończyn dolnych OMEGO PLUS
- Dodatkowo – bezpłatne materiały edukacyjne!
- Ile kosztuje robot stacjonarny, robot mobilny, egzoszkielet do rehabilitacji?
- Macie pytania do sprzętu lub konkursu Rehabilitacja Robotyka 2023 – porozmawiajmy!
- Zakończenie odcinka
Wstęp do podcastu
Przechodząc znowu do tematu, bo mamy do czynienia z 2. odcinkiem specjalnym w historii naszego podcastu a z 40. w kolejności – kontynuujemy wątek konkursu na urządzenia robotyczne do rehabilitacji oznaczonego jako FN-STI.01.REHABILITACJA.ROBOTY.2023, w którym Ministerstwo Zdrowia w ramach Funduszu Medycznego dofinansowuje zakup urządzeń robotycznych do rehabilitacji takich jak:
– robot stacjonarny do rehabilitacji kończyn dolnych
– robot stacjonarny do rehabilitacji kończyn górnych
– robot mobilny do rehabilitacji kończyn dolnych
– robot mobilny do rehabilitacji kończyn górnych
– egzoszkielet dla dorosłych
– egzoszkielet dla dzieci
Przypomnienie – “w poprzednim odcinku o konkursie na urządzenia robotyczne do rehabilitacji” było o…
I w poprzednim odcinku opowiadaliśmy tak mocno skrótowo:
– czym jest konkurs?
– jak można pozyskać środki?
– jakie są progi pozyskania tego finansowania?
– co zrobić, żeby w ogóle móc w tym konkursie wystartować.
Odcinek znajdziecie tutaj – w postaci wpisu blogowego: BLOG SKYFI – ODC. 39 PODCASTU
A w postaci prezentacji audiowizualnej – YOUTUBE – ODC. 39 PODCASTU
Przykładowe urządzenia od SKYFI na konkurs Rehabilitacja Roboty 2023
A dzisiaj – zgodnie z zapowiedzią przedstawimy nasze propozycje. No bo oprócz tego, że prowadzimy podcast i bloga, jesteśmy też firmą dystrybucyjną i przygotowaliśmy kilka swoich propozycji sprzętowych, które również wpisują się w tematykę tego konkursu. Jeżeli myślicie na poważnie o robotach, zachęcamy też do zapoznania się z tymi urządzeniami. I żeby nie przedłużać, przygotowaliśmy dla was stronę, gdzie wszystkie informacje są zebrane do jednego miejsca, żeby nie trzeba było po tym mocno skakać. Ja tą stronę Wam teraz zademonstruję. Trochę powiększymy jeszcze ten ekran. Pe wejściu na tą stronę – to jest:
rehabilitacjarobotyczna.pl
lub
rehabilitacja-robotyczna.pl
wyświetli Wam się nasza propozycja sprzętowa.
Co jest na stronie Skyfi o konkursie STI Robotyka?
Na początek zebraliśmy jeszcze raz podstawowe informacje o konkursie. STI Robotyka, gdzie możecie uzyskać dofinansowanie na urządzenia robotyczne do rehabilitacji. My bardzo kibicujemy temu podejściu. Wierzymy, że to faktycznie kolejny krok w rozwoju innowacyjnych rozwiązań w zakresie udzielanych świadczeń, a na końcu to przełoży się tylko na lepszy powrót do sprawności wszystkich pacjentów. Tutaj, jeżeli sobie to klikniecie, przeniesie was od razu to na stronę Ministerstwa Zdrowia, gdzie znajdziecie wszystkie załączniki i regulamin konkursu.
Przed propozycją – słów kilka o reklamie wyrobów medycznych
Zanim przejdę do urządzeń i opowiadania o nich, muszę też przeczytać informację, która wyświetla Wam się na dole – jeżeli jesteście po raz pierwszy na naszej stronie:
Na tej stronie znajdują się produkty przeznaczone do użytkowania przez profesjonalistów, które mogą być użytkowane tylko przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, na przykład osoby wykonujące zawody medyczne,
czyli Was mam nadzieję. Jeżeli nie wykonujecie zawodu medycznego, to niestety te opisy, informacje techniczne przedstawione na tej stronie nie stanowią reklamy kierowanej do publicznej wiadomości. Dlatego jeżeli nie wykonujecie zawodu medycznego, ten materiał reklamowy nie jest skierowany po prostu do Was, ale jeżeli się zgadzamy, klikamy zgodę i przechodzimy dalej.
Nawigacja po stronie Skyfi o konkursie MZ robotyka
Nawigacja po stronie jest prosta, zawsze klikamy “Dowiedz się więcej”
Jeszcze raz, na kilku slajdach (jest ich 5) powtórzyliśmy informacje o Regulaminie konkursu (znajdującego się na stronie Ministerstwa Zdrowia), m.in.:
– kto może wziąć udział,
– kiedy składamy te wnioski,
– jakie są progi wejścia?
– jakie są poziomy dofinansowań?
– co można zrobić przed rozpoczęciem naboru – bo przypominam, nabór otwiera się dopiero 25. września i będzie trwał do 2. października.
I przechodzimy do tego, aby sprawdzić, czy to, co wybieracie jest robotem.
Zacznijmy zbierać z rynku oferty – poniżej nasza oferta w tym konkursie.
Propozycja nr 1 – robot stacjonarny do rehabilitacji kończyn dolnych LEXO
To są przykładowe rozwiązania, o których będziemy mówili – jeżeli teraz klikniemy: “Dowiedz się więcej” – strona tak naprawdę przenosi was kawałek w dół i pierwsze co mamy to:
Stacjonarny robot rehabilitacyjnych kończyn dolnych LEXO.
Urządzenie end-effector – wyjątkowe przez to, że jako jedyne w standardzie posiada moduł miednicy. Posiada też dosyć innowacyjny system transferu, dzięki czemu urządzenia jest dosyć małe – czyli będzie zajmowało mało miejsca w Waszym ośrodku. Nie ma żadnej rampy, więc ten dostęp jest stosunkowo łatwy i bardzo łatwo sobie je ustawić. Jako jedyny robot też w standardzie on jest sprzedawany (zgodnie z zaleceniami producenta) z pięcioletnią gwarancją, co też może być dla Was istotne. Pamiętajmy, że w ramach tego konkursu NFZ oczekuje, że będziecie wykorzystywać te urządzenia do kontraktu przez następne 5 lat!
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym urządzeniu, klikniecie przez ten przycisk – otworzy Wam się w nowej zakładce strona produktowa. Kliknę to może od razu i sami zobaczycie, jak to wygląda.
Na takiej stronie będziecie mieli więcej informacji, natomiast ja Wam pokażę dosyć ciekawą rzecz, która Was może zainteresować; do każdego z tych urządzeń jest sekcja, (także następnych urządzeń, o których będziemy mówili) – najczęściej zadawanych pytań – FAQ, więc jeżeli coś Was intryguje i na tej stronie tego nie znajdziecie i na to klikniecie – macie tutaj kilkadziesiąt pytań od bardzo prostych, do bardzo zaawansowanych, np.:
– skąd pomysł na urządzenie?
– jaki jest zakres wzrostu?
– kto może korzystać z tego robota?
i tak dalej – i mamy nadzieję, że na wszystkie Wasze pytania ta sekcja odpowie – nie tylko do LEXO, ale też dla kolejnych urządzeń, o których będziemy rozmawiali.
Propozycja nr 2 – egzoszkielet dla dzieci, egzoszkielet aktywny ATLAS 2030
Ja teraz wrócę do naszej pierwotnej zakładki. I kolejna propozycja oprócz LEXO to jedyny na rynku polskim i europejskim egzoszkielet pediatryczny – egzoszkielet dla dzieci ATLAS 2030– więc jeżeli macie małych pacjentów, chcecie z nimi pracować aktywnie, chcecie pracować z nimi biernie, ale przede wszystkim posiadać innowacyjną platformę do rehabilitacji dzieci, bo tak naprawdę urządzenie chodzi z dzieckiem, ale jednocześnie uwalnia terapeutę. I terapeuta może też pracować nad tułowiem tych małych pacjentów, nad kończynami górnymi, więc dosyć sporo tych możliwości jest.
FAQ o ATLAS znajduje się TUTAJ
Propozycja nr 3 – mobilny robot rehabilitacyjny górnych partii ciała AMADEO
Kolejne dwa rozwiązania to będą z kategorii stacjonarny/mobilny robot rehabilitacyjny kończyn górnych – robot rehabilitacyjny górnych partii ciała. Najpierw Amadeo – to jest urządzenie do terapii motoryki małej. Ono może być wyposażone w moduł EMG – lub być bez niego i umożliwi Wam skuteczną terapię ręki spastycznej. Co ważne, nie tylko w takiej pozycji “płaskiej” – tą podstawę można dowolnie obracać nawet pod kątem 90° w stosunku do tej pozycji pierwotnej w jedną i w drugą stronę, więc nawet terapia przyłóżkowa będzie banalna do zrealizowania w ramach Waszych potrzeb.
Robot AMADEO posiada system jezdny – więc może być zarówno traktowany jako stacjonarny robot do rehabilitacji kończyn górnych, jak i mobilny robot rehabilitacyjny górnych partii ciała 🙂
FAQ o AMADEO znajduje się TUTAJ
Propozycja nr 4 – mobilny robot rehabilitacyjny górnych partii ciała DIEGO
Kolejne rozwiązanie w kategorii mobilny robot rehabilitacyjny górnych partii ciała – mobilny robot rehabilitacyjny kończyn górnych – urządzenie DIEGO, tu akurat już do obydwóch kończyn górnych, chociaż można też pracować unilateralnie, więc jeżeli macie problem z pacjentami, gdzie potrzebujecie pracować z ruchomością całej kończyny górnej – to może być dla Was ciekawe rozwiązanie. Zwłaszcza tak jak mówię, to jest urządzenie zarówno do pracy jedną kończyną górną, jak i obydwoma naraz, a dodatkowo może być wyposażony w moduł do wirtualnej rzeczywistości w postaci okularów VR, co dodatkowo Wam może uatrakcyjnić terapię.
Robot DIEGO posiada system jezdny – więc może być zarówno traktowany jako stacjonarny robot do rehabilitacji kończyn górnych, jak i mobilny robot rehabilitacyjny górnych partii ciała 🙂
FAQ o DIEGO znajduje się TUTAJ
Propozycja nr 5 – stacjonarny robot rehabilitacyjny kończyn dolnych HUNOVA
Kolejna propozycja – ciekawy produkt w naszej opinii: stacjonarny robot rehabilitacyjny kończyn dolnych – urządzenie robotyczne hunova – ale on nie powoduje chodzenia u tych pacjentów, jak end-effectory czy inne tego typu rozwiązania – to jest zrobotyzowana platforma ze zrobotyzowanym siedziskiem do terapii tułowia, do terapii kończyn dolnych. W wielu ośrodkach, gdzie to jest stosowane jest tak, że jest jakieś urządzenie robotyczne, na przykład właśnie end-effector, na przykład egzoszkielet – i to urządzenie jest używane przed tą terapią zrobotyzowaną, aby przygotować pacjenta, przygotować jego ciało do terapii chodu, aby łatwiej na przykład nauczył się przenosić ciężar ciała, czy to w pozycji siedzącej, czy w stojącej, więc to urządzenie jest dosyć ciekawe. I posiada dosyć sporo funkcji.
FAQ o HUNOVA znajduje się TUTAJ
Propozycja nr 6 – mobilny robot rehabilitacyjny kończyn dolnych OMEGO PLUS
I ostatnią z naszych propozycji jest urządzenie w postaci stacjonarnego, a jednocześnie mobilnego robota rehabilitacyjnego kończyn dolnych OMEGO. To jest urządzenie do wczesnej pionizacji z funkcją terapii kończyn dolnych w postaci biernej, czynnej, z asystą, z oporem. Dodatkowo można doposażyć to urządzenie w moduły do FES, czyli do funkcjonalnej elektrostymulacji.
Urządzenie OMEGO PLUS posiada system jezdny – więc może być zarówno traktowany jako stacjonarny robot do rehabilitacji kończyn dolnych, jak i mobilny robot rehabilitacyjny kończyn dolnych 🙂
FAQ o OMEGO PLUS znajduje się TUTAJ
Dodatkowo – bezpłatne materiały edukacyjne!
Do każdego z tych materiałów, jeżeli się zastanawiacie:
“ok, fajne rozwiązanie”
lub
“niefajne… zastanawiam się jednak, jak mam podjąć decyzję?”
To jeżeli przejdziecie niżej w tej stronie – zostawiamy Wam wyselekcjonowane przez nas materiały – można już to nazwać – edukacyjne – gdzie w formie podcastu czy wpisu blogowego:
– rozmawiamy o różnego rodzaju wyzwaniach, które spotykacie przy wyborze robota
– dzielimy się swoimi wrażeniami, tak jak w podcaście numer 9
– rozmawiamy na przykład o tym, jak dobrze wybrać egzoszkielet do rehabilitacji
– lub jak wybrać inne urządzenie robotyczne.
Są tam też wpisy blogowe
Są materiały wideo: jak wpasować urządzenie (to o czym mówiłem w poprzednim odcinku). Jak zaprojektować sobie tą przestrzeń na robota w ośrodku? Te wszystkie materiały tutaj znajdziecie.
Ile kosztuje robot stacjonarny, robot mobilny, egzoszkielet do rehabilitacji?
Jeżeli już będziecie mieli wystarczająco dużo informacji – to jednak zawsze będziecie chcieli zapytać o cenę. No i z naszej strony, aby Wam wszystkim ułatwić życie – wiemy, że czasu jest mało – a czasem nie ma nic gorszego, niż czekanie na to, aż oferta wpadnie na Waszego maila.
My ceny publikujemy od razu, więc na naszej stronie: znajdziecie ceny każdego z urządzeń w formie brutto. Każde urządzenie ma 8-procentowy VAT, więc netto bardzo łatwo sobie wyliczyć. Do każdego z tych urządzeń dostaniecie jasną informację, ile to urządzenie kosztuje.
W przypadku LEXO jest to zawsze 5 lat gwarancji i są dwa warianty: z lub bez modułu pediatrycznego. To są wszystko ceny katalogowe. W przypadku urządzenia takiego jak – może nie Diego i nie Amadeo, ale Hunova tu troszkę sytuacja jest inna. Standardowe urządzenie ma jeden indeks, czyli taki zestaw 150-180 nawet ćwiczeń, które pozwalają na aktywną diagnostykę i rehabilitację pacjenta. W standardzie my zawsze proponujemy tak zwany Silver index, czyli to jest taki zestaw gotowych postępowań terapeutycznych dla pacjentów, którzy:
mają problemy z utrzymaniem równowagi,
są obarczeni ryzykiem upadku
lub są po prostu w wieku przed- lub poemerytalnym. I jest to najczęściej wybierany indeks przez wszystkich klientów na świecie.
Alternatywnie można też wybrać indeks na przykład oceniający kompleksowo staw kolanowy knee index lub performance index – skierowany do sportowców, ale myślę, że w tym dofinansowaniu to w ogóle nie będzie temat do wyboru – więc tak: w standardzie jest zawsze jeden indeks; potem cena z dwoma indeksami – i to samo w wersji z pięcioletnią gwarancją.
Macie pytania do sprzętu lub konkursu Rehabilitacja Robotyka 2023 – porozmawiajmy!
A jeżeli nadal będziecie mieli jakieś wątpliwości, pytania, będziecie chcieli po prostu z nami porozmawiać albo wyrazić swoją opinię – zachęcamy do kontaktu z nami w postaci na przykład bezpłatnej konsultacji, więc jeżeli chcecie wybrać robota i dalej macie jakieś wątpliwości, możemy zawsze to skonsultować. To naprawdę nic nie kosztuje. Bardzo łatwo jest się na coś takiego umówić. Niekoniecznie musimy rozmawiać o rozwiązaniach, o urządzeniach, które przedstawiliśmy wyżej na tej stronie. To może być dowolne urządzenie do rehabilitacji zrobotyzowanej, które funkcjonuje na polskim rynku, możemy śmiało porozmawiać o wadach i zaletach, trochę już w tej branży siedzimy z zespołem. Jeżeli wyrazicie taką chęć/wolę i klikniecie, ten czasem mamy wrażenie odstraszający przycisk, (chociaż zawsze te konsultacje są dla nas ciekawe – są taką formą wymiany doświadczeń – czegoś zawsze nowego się uczymy od Was). Zachęcamy do wypełnienia formularza, to niekoniecznie musi być nawet firmowy adres e-mail. Wystarczy zwykłe Wasze konto pocztowe, którego używacie i którym nie boicie się z nami podzielić. Jeżeli podacie numer telefonu, też na niego oddzwonimy, żeby albo od razu porozmawiać, albo umówić dogodny dla was termin rozmowy, a w temacie wystarczy w tym przypadku wpisać na przykład: ministerstwo zdrowia albo konkurs, albo robotyka. I my już będziemy wiedzieli o co chodzi.
Zakończenie odcinka
I to tyle w tym odcinku. Życzę wam wielu trafnych wyborów, ale na koniec znowu muszę spełnić wymóg ustawowy, czyli przypominam, że:
Te wszystkie wyroby są przeznaczone do użytkowania przez profesjonalistów. One mogą być użytkowane tylko przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i te informacje – opisy techniczne – nie stanowią reklamy kierowanej do publicznej wiadomości w myśl Ustawy o Wyrobach Medycznych.
Nie byłem tak szybki jak w reklamie niektórych wyrobów farmaceutycznych w telewizji – jeszcze nie mam takiej wprawy. Mam nadzieję, że mi wybaczycie, ale dziękuję Wam serdecznie za wysłuchanie tego odcinka.
Za jego oglądnięcie – jeżeli robicie to na youtubie.
Życzę wielu trafnych i dobrych wyborów. I powodzenia w konkursie! Do usłyszenia w następnym odcinku. Cześć i czołem.
Zobacz inne materiały, które mogą Cię zainteresować: